Νικητής του GP o Ιταλός Codecasa ! 6ος ο Τουλούπης!

Μαρκόπουλο, 2 Ιουνίου 2023

Δελτίο Τύπου

photos: Photobit.net

Με έναν συναρπαστικό αγώνα διαβάθμισης στο M Mytilineos Grand Prix ανάμεσα σε 8 αθλητές ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα του Athens Equestrian Festival 2023 παρά τη συνεχή βροχή.

Μεγάλος νικητής στο M Grand Prix αναδείχθηκε ο Ιταλός Filipo Codecasa με τον Lugano van het Lindehof με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή και χρόνο 46,94 στο μπαράζ. Δεύτερος ήταν και πάλι Ιταλός o Roberto Previtali με τον Conthargo Blue με άπταιστη και χρόνο 48,63, ενώ τρίτος ήταν ο Ουκρανός Konstantin Zolin με τον Hending van de Bresser με 4 βαθμούς και χρόνο 44,01.

Από Ελληνικής πλευράς καλύτερος Έλληνας ήταν ο Άγγελος Τουλούπης με τον Lord Mexx που μπήκε στο μπαράζ και με 4 βαθμούς και χρόνο 48,60 κατέλαβε την 6η θέση. «Έκανα ένα λάθος στο μπαράζ του αγώνα και οι 4 βαθμοί με έφεραν στην 6η θέση. Το άλογό μου ήταν πάντως φανταστικό και τον ευχαριστώ» δήλωσε ο Έλληνας πρωταθλητής. Την απονομή στο αγώνισμα M Mytilineos Grand Prix έκανε ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού κ. Γιώργος Μαυρωτάς , μαζί με τους κ.κ. Καρακασίλη και Δημαρά.

Στο αγώνισμα του CSI1* ύψους 1.25μ.την 1η θέση κατέλαβε ο Ρουμάνος Andrea Herck με τον Poker de Roulard με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 27,38. Ακολούθησαν στην 2η και 3η θέση δύο Έλληνες αθλητές, ο Νίκος Δρούγας με τον E. Brightwood Dorado με 0 βαθμούς και χρόνο 28,26 και ο Παναγιώτης Τσακτίρης με τον La Belle van Dorpeheide με 0 βαθμούς και χρόνο 30,07.

Δεύτερη νίκη για τον Άγγελο Τουλούπη αυτή την φορά στο 7ο αγώνισμα ύψους 1.15μ. του CSI1* με την Fantonette έχοντας άπταιστη διαδρομή και τον καλύτερο χρόνο 63,71. Στην 2η θέση ο Ηλίας Μπαλιούσης με την Marisa με χρόνο 65,46 και στην 3η θέση η Αναστασία Αλβέρτου με την Carine με χρόνο 67,34.

Στο πρώτο αγώνισμα της ημέρας ύψους 1.40μ. δύο Ιταλίδες ισοβάθμησαν στην 1η θέση έχοντας τον ίδιο ακριβώς χρόνο, 70.55. Πρόκειται για τις Camilla Bosio με τον Kindesth και Sofia Manzetti με την Fiolita. Στην 3η θέση ήταν ο Ρουμάνος Constantin Cojocariu με την Coco Chanel με 0 βαθμούς και χρόνο 71,34.

Στο αγώνισμα των παίδων ακόμη μία νίκη πέτυχε η Ρουμάνα Daria Maria Copos με την Argentina με τη μοναδική άπταιστη διαδρομή.

Η τρίτη προτελευταία ημέρα του Athens Equestrian Festival θα αρχίσει και πάλι στις 9.00 με την κατηγορία νέων ίππων και θα ολοκληρωθεί στις 16.00 με το αγώνισμα ύψους 1.45μ.