Μαρκόπουλο, 1 Ιουνίου 2017

φωτό: Άννα Δανάλη - photobit

Δελτίο Τύπου

Άρχισε σήμερα στο Ολυμπιακό ιπποδρόμιο του Ολυμπιακού Κέντρου Ιππασίας η πρώτη ημέρα του Πρωταθλήματος Ιππασίας 2017, με το άθλημα της υπερπήδησης εμποδίων.

Στην κατηγορία Ενηλίκων στον 1ο σημερινό γύρο έγιναν πέντε άπταιστες διαδρομές με τον Πάρι Κουτσογιάννη και την Daouschka να κερδίζει την 1η θέση λόγω του καλύτερο χρόνου. Δεύτερη ήταν η Ιόλη Μυτιληναίου με τον Broadway και στην 3η θέση ο Λουκάς Παπαδόπουλος με τον Petrus des Roches.

Στην κατηγορία Νέων Ιππέων δύο αθλητές έκαναν άπταιστες διαδρομές, με τον Κωνσταντίνο Παπαθανασίου με τον Secret Prince να είναι γρηγορότερος. Στην 2η θέση ήταν η Ιωάννα Τσόχα με τον Go4it.

Στην κατηγορία αμαζόνων τέσσερις ήταν οι άπταιστες διαδρομές, με την Άννα Δανάλη και τον Prelude de la Roque να είναι καλύτερο χρόνο χρόνο και να κερδίζει την 1η θέση. Στην 2η θέση η Πάολα Μαρτίνη με τον Cobbydor και στην 3η θέση η Αγγέλικα Καρακασίλη με τον Captain Cunterbunt.

Και στην κατηγορία Εφήβων τέσσερις αθλητές έκαναν άπταιστες διαδρομές, με την περσινή πρωταθλήτρια, Πάολα Μαρτίνη με την Cleopatra να παίρνει την 1η θέση με τον καλύτερο χρόνο. Στην 2η θέση ήταν ο Νίκος Κάτσος με την Championess και στην 3η θέση και πάλι η Πάολα Μαρτίνη με το άλλο της άλογο, Electic Elvis.

Αύριο Παρασκευή το πρόγραμμα των εμποδίων θα αρχίσει στις 11.00 με την κατηγορία Νέων Ίππων και θα ακολουθήσουν στις 13.00 τα αγωνίσματα ελεύθερης συμμετοχής, στις 16.00 ο 2ος γύρος της κατηγορίας Νέων Ιππέων, στις 17.00 ο 2ος γύρος της κατηγορίας εφήβων και στις 19.00 ο 1ος γύρος της κατηγορίες παίδων.

Στις 10.00 αύριο το πρωί θα αρχίζει και το Πρωτάθλημα Ιππικής Δεξιοτεχνίας με τις κατηγορίες Νέων Ίππων, Δα – 1ος γύρος Ενηλίκων & Νέων Ιππέων, Β6, Α3 – 1ος γύρος Παίδων, Γ4- 1ος γύρος Εφήβων και Ε.