Θρίαμβος για την Ελλάδα στο Bojourishte

Μαρκόπουλο, 2 Ιουλίου 2018

Δελτίο Τύπου

Photos: Photobit.net

Θρίαμβος για την Ελλάδα και τους Έλληνες αθλητές στο διεθνή αγώνα CSIO του Bojouristhe στη Βουλγαρία.

Χθες το απόγευμα η Ελληνική Ομάδα ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο Ομαδικό Αγώνισμα του Κυπέλλου Εθνών. Οι τέσσερις αθλητές μας, Κρίτων Ζαφειρόπουλος με τον Dicaprio, Νικολίνα Μακαρώνα με την Arc de Triomphe, Κατερίνα Λασκαρίδη με την Concordia και Άννα Παπαγεωργίου με τον LC Waikiki Akino συγκέντρωσαν στους δύο γύρους 12 βαθμούς ποινής και κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο. Στην 2η θέση ήταν η ομάδα της Ιταλίας και στην 3η η ομάδα της Ουκρανίας. Με αυτή τη νίκη η Ελλάδα εξασφάλισε την πρόκρισή της στο Τελικό του Κυπέλλου Εθνών, που θα γίνει στη Βουδαπέστη, 9-12 Αυγούστου.

Στο αγώνισμα Grand Prix της Παρασκευής, δύο Έλληνες αθλητές κατέκτησαν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Η Νικολίνα Μακαρώνα με την Arc de Triomphe έκανε άπταιστη διαδρομή και πήγε σε αγώνα διαβάθμισης με τον νικητή του αγωνίσματος Angel Nyagolov με τον Condarco. Στην 3η θέση με 1 βαθμό ο Κρίτωνας Ζαφειρόπουλος με τον Dicaprio.

Aκόμη μετάλλια για την Ελλάδα έφεραν, σε αγώνισμα ύψους 1.35μ. το χάλκινο ο Γιάννης Σκανδάλης και η Candice, σε αγώνισμα επίσης ύψους 1.35μ. το ασημένιο η Μαρία Νικολαίδου με τον Flippo, σε αγώνισμα ύψους 1.30μ. το ασημένιο ο Γιώργος Φραγκογιάννης με τον Jamiro, στην κατηγορία νέων ίππων ο Σταύρος Γεωργόπουλος ένα χρυσό και δύο ασημένια με τον Deister Z και ένα ασημένιο με την Princess Diana, και σε αγώνισμα ύψους 1.10μ. η Σοφία Καλαντζοπούλου με την Shakira Z.