Μεγάλη νικήτρια η Τουρκία στο Κύπελλο Εθνών!

Μαρκόπουλο, 6 Ιουνίου 2021

Δελτίο Τύπου

Longines EEF Series Athens CSIO3*-W 2021

Με την Τουρκία να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο στο τελευταίο Κύπελλο Εθνών της Longines EEF Series Athens ολοκληρώθηκε χθες το απόγευμα με μεγάλη επιτυχία το Athens Equestrian Festival 2021.

Οι τέσσερις Τούρκοι αθλητές Hasan Senturk με τον Lycon, Taha Yedikares με τον License, Necmi Eren με τον Unique d’Elbe και Husnu Dinc με τον Dowing Street συγκέντρωσαν στους δύο γύρους τους λιγότερους βαθμούς ποινής 19, κατακτώντας το υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στην 2η θέση ήταν με 21 βαθμούς η ομάδα της Ιταλίας και με 24 βαθμούς στην 3η θέση η ομάδα της Ρουμανίας.

Η Ελλάδα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση με τους τέσσερις αθλητές της Μόνικα Μαρτίνη με τον Electic Elvis, Άγγελο Τουλούπη με τον Blue Balou, Αλέξανδρο Φουρλή με τον Grandeur και Γιώργο Δημαρά με τον Sacripan να συγκεντρώνουν στους δύο γύρους 25 βαθμούς και να παίρνουν την 5η θέση.

Την απονομή του Κυπέλλου Εθνών έκαναν από κοινού ο κ. Γιάννης Θεοφιλόπουλος, Brand Manager της Longines Ελλάδας, ο Υφυπουργός Αθλητισμού και Πολτισμού, κ. Λευτέρης Αυγενάκης, ο κ. Στέλιος Πέτσας Αναπληρωτής Υπουργός Εσωτερικών, ο κ. Γιώργος Δημαράς, μέλος της Ευρωπαικής Ομοσπονδίας Ιππασίας και ΓΓ της ΕΟΙ, ο κ. Κώστας Καρακασίλης Πρόεδρος της ΕΟΙ και ο κ. Γιάννης Μυτιληναίος, Εθνικός χορηγός.

Οι Τούρκοι αθλητές στο τέλος του αγώνα ήταν ενθουσιασμένοι τόσο με το αποτέλεσμα όσο φυσικά και με την διοργάνωση. Taja Yedikares: Αυτό ήταν το πρώτο μου Κύπελλο Εθνών με την ομάδα και φυσικά η πρώτη μου νίκη. Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο ευτυχισμένος. Θα ήθελα να ευχαριστήσω την ομάδα μου που μου έδωσε ένα τέτοιο αποτέλεσμα!

Husnu Dinc: Θα ήθελα να ευχαριστήσω την Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας για τη διοργάνωση ενός τόσο μεγάλου και επιτυχημένου αγώνα, ιδιαίτερα μετά από αυτήν την πανδημία. Ήταν ένα καταπληκτικό αποτέλεσμα για εμάς.

Necmi Eren: Είμαι πολύ νέος στην τουρκική ομάδα. Αυτό ήταν το δεύτερο Κύπελλο Εθνών που συμμετείχα και ευχαριστώ όλους για αυτό το αποτέλεσμα!

Νωρίτερα, στο αγώνισμα Grand Prix των παίδων 8 αθλητές κατάφεραν να κάνουν άπταιστη διαδρομή και να περάσουν στον αγώνα διαβάθμισης. Το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα κέρδισε η Αριάννα Δαρεμά με την Callice με 0 βαθμούς και χρόν 33.18 στο μπαράζ. Μεγάλη νικήτρια ήταν η Alin Yazici από την Τουρκία με τον Ascatano Z με επίσης 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 31,45 και στην 2η θέση ήταν η Ρουμάνα Mariam Albatul Nasser με τον Chacco Bello με 0 βαθμούς και χρόνο 31,63.

Στο Grand Prix του CSI1* ο Τούρκος Necmi Eren ήταν και πάλι νικητής με τον Idon Vera μετά από αγώνα διαβάθμισης μεταξύ 9 αθλητών με άπταιστη διαδρομή και τον καλύτερο χρόνο 35,57. Στην 2η και 3η θέση ήταν για την Ελλάδα ο Γιάννης Σκανδάλης με τον Indy S με 0 βαθμούς και χρόνο 36,07 και η Κατερίνα Doubodel με την Fleur με 0 βαθμούς και χρόνο 36,19.

Στην πρώτη σημερινή κατηγορία των νέων ίππων CSIYH νικητής ήταν ο Ιταλός Filippo Lupis με τον Jack Daniels με με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο στον αγώνα διαβάθμισης 32,74, όπου πήραν μέρος 4 αθλητές. Στην 3η θέση ήταν ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος με την Cortana K Z με 8 βαθμούς στο μπαράζ και στην 2η θέση ήταν ο Τούρκος Fatih Cagatay Cakmak με τον Cassis de Toxandria με 0 βαθμούς και χρόνο 37,22.