CSIO5* Rotterdam

Εκπληκτική η Μυτιληναίου στο Rotterdam!

Μαρκόπουλο, 5 Ιουλίου 2021

Δελτίο Τύπου

Σε έναν ακόμη κορυφαίο διεθνή αγώνα υπερπήδησης εμποδίων έκανε φέτος αισθητή την παρουσία της η Ιόλη Μυτιληναίου. Συμμετείχε από από 1-4 Ιουλίου στο CSIO5* Rotterdam της Ολλανδίας πραγματοποιώντας για άλλη μία φορά εκπληκτική εμφάνιση χθες στο σημαντικότερο Grand Prix ύψους 1.60μ., του υψηλότερου επιπέδου δυσκολίας στον κόσμο που προσφέρει σημαντικούς βαθμούς για την παγκόσμια κατάταξη.

Μαζί με το 10χρονο άλογό της, Levis de Muze, έκανε διπλή άπταιστη διαδρομή στον Α’ γύρο και στον αγώνα διαβάθμισης και με χρόνο 36,47 κατέλαβε την 7η θέση σε σύνολο 42 συμμετοχών από τους κορυφαίους αθλητές όλου του κόσμου.

Στον αγώνα διαβάθμισης πήραν μέρος 15 αθλητές, ενώ μεγάλη νικήτρια αναδείχθηκε η Ολλανδέζα Sanne Thijssen με τον Con Quidam με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 33,10.

Απότελέσματα:

Η Ιόλη με τον Levis προετοιμάζονται για τον μεγάλο στόχο της χρονιάς, που είναι η συμμετοχή τους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υπερπήδησης Εμποδίων την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου στο Riesenbeck, Γερμανίας.