Μ| Πρωτάθλημα 2021

Αναδείχθηκαν οι Πρωταθλητές 2021 σε ΥΕ & ΙΔ !

Φώτο: Photobit

Μαρκόπουλο, 2 Αυγούστου 2021

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, το Μ| Πρωταθλημα Ιππασίας και αναδείχθηκαν οι Πρωταθλητές 2021 σε Υπερπήδηση Εμποδίων και Ιππική Δεξιοτεχνία. Το φετινό πρωτάθλημα Υπερπήδησης Εμποδίων ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του Φώτη Μπράβου, πρωτεργάτη προπονητή του αθλήματος και από τις πιο σημαντικές και χαρακτηριστικές προσωπικότητες της Ελληνικής Ιππασίας, που έφυγε από τη ζωή στις 18 Νοεμβρίου 2020.

Στην Υπερπήδηση Εμποδίων, τον τίτλο τους υπερασπίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο η Μόνικα Μαρτίνη και ο Electic Elvis, αφού αναδείχθηκαν για δεύτερη συνεχή χρονιά Πρωταθλητές στην μεγαλύτερη Καηγορία Ενηλίκων. Η αμαζόνα του ΕΙΟ είχε τα λιγότερα σφάλματα, 1 βαθμό, στους τέσσερις γύρους του τριήμερου αγώνα και πήρε ξανά τον τίτλο. Στην 2η θέση του Πρωταθλητή ήταν ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος του ΙΟΚΕΝ με τον Dicaprio με 12 βαθμούς και στην 3η θέση ο Ηλίας Μπαλιούσης του ΙΟΑ με τον Casper d Argouges επίσης με 12 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων επίσης για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά ο Δημήτρης Δρούγας του ΙΠΠΟΚ αναδείχθηκε Πρωταθλητής, αυτή την φορά με τον Sacripan GD, συγκεντρώνοντας μετά τους τέσσερις γύρους 12 βαθμούς και την καλύτερη κατάταξη στην 3η ημέρα. Δεύτερη Πρωταθλήτρια η Αθηνά Ζολώτα Γιάρα με την Ulysse d’Orbec του ΙΟΒΟΠ με επίσης 12 βαθμούς, ενώ τρίτη Πρωταθλήτρια η Μαριάνση Κυριακοπούλου επίσης του ΙΟΒΟΠ  με τον Hopalong Hans με 37 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Εφήβων άλλη μία αμαζόνα που κέρδισε τον τίτλο για δεύτερη συνεχή χρονιά. Ο λόγος για την Μελίνα Πειμανίδη του ΙΠΠΟΚ που με τον Vacaress αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια έχοντας 0 βαθμούς ποινής στους τέσσερις γύρους. Στην 2η θέση του Πρωταθλητή ήταν η Σεμέλη Ποππ με την Coco 274 του ΙΟΚΟΥΒ με 12 βαθμούς και στην 3η θέση του Πρωταθλητή η Εβελίνα Βόγλη με τον Aliboron του ΙΚΕΜ με 29 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Παίδων Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Αμαρυλλίς Παρασχάκη με την Havanna vant Steenputje του ΑΙΟΒ με μόλις 4 βαθμούς στους τέσσερις γύρους και την καλύτερη κατάταξη στην 3η ημέρα. Στην 2η θέση του Πρωταθλητή ήταν η Μάγια Δρακάκη του ΙΟΒΟΠ με τον Βroadway de Saintfray με επίσης 4 βαθμούς και στην 3η θέση η Σοφία Κουδούνα του ΙΠΠΟΣ με την Luxiana και 4 βαθμούς.

Στην κατηγορία Αμαζόνων, νικήτρια για δεύτερη συνεχή χρονιά ήταν η Στεφανία Παπαδημητρίου του ΕΙΟ με τον Atash de la Hogue με 1 μόνο βαθμό ποινής μετά τους τέσσερις γύρους. Στην 2η θέση η Αμάντα Καραγεώργου του ΙΟΕ με τον Rushdie με 8 βαθμούς και τρίτη η Κατερίνα Doubodel του ΙΚΕΜ με την Fleur με επίσης 8 βαθμούς.

Στην Κατηγορία των Νέων Ίππων των 5 και των 6-7 ετών αντίστοιχα νικητές ήταν η Viva la Vida με την Carina Petterson του ΙΟΘΕΡ και η Cortana Z με τον Κρίτωνα Ζαφειρόπουλο του ΙΟΚΕΝ.

Στην Ιππική Δεξιοτεχνία, η Κέλλυ Σκλαβούνου και ο Quanderas του ΙΟΒ αναδείχθηκαν για έκτη φορά Πρωταθλητές Ενηλίκων (τελευταία φορά ήταν το 2019) συγκεντρώνοντας συνολικό ποσοστό από τα τρία αγωνίσματα Δα, Δβ και freestyle 70.50%. Δεύτερη Πρωταθλήτρια ήταν η Χριστίνα Σαχίνογλου με τον Damor του ΑΙΟΑΤ με συνολικό ποσοστό 66,49% και τρίτη Πρωταθλήτρια η Φαίη Βαρβιτσιώτη με τον Salvanos Song του ΙΟΒ με ποσοστό 62,87%.

Στην Κατηγορία Εφήβων Πρωταθλήτρια για πρώτη φορά αναδείχθηκε η Ζωή Τερτίπη με τον Capucino του ΑΙΟΑΤ με συνολικό ποσοστό από τα τρία αγωνίσματα Γ4, Γ5 και freestyle 67,18%. Στην 2η θέση του Πρωταθλητή ήταν ο Αλέξανδρος Κατσίκης με τον Barthez 4 του ΕΙΟ με ποσοστό 66,65% και στην 3η θέση η Χριστίνα Ρέτσου με την Elise του ΙΟΒ με ποσοστό  65,46%.

Στην Κατηγορία Παίδων επίσης πρώτη φορά Πρωταθλήτρια ήταν η Μυρτώ Δημητσάνη με τον Humphrey de la Vigne του ΑΙΟΑΤ με συνολικό ποσοστό από τα τρία αγωνίσματα 71,96%. Δεύτερη Πρωταθλήτρια ήταν η Κατερίνα Θωμαίδου με τον Maximouse του ΑΙΟΒ με ποσοστό 70,59% και τρίτη Πρωταθλήτρια η Δανάη Γιαννοπούλου με τον White Man του ΑΚΙΒ με ποσοστό 69,47%.