Επιτυχίες σε Βουλγαρία και Γαλλία

Μεγάλες Ελληνικές επιτυχίες σε Βουλγαρία και Γαλλία

Μαρκόπουλο, 5/7/2016

Δελτίο Τύπου

Εκτός  από  το  Βαλκανικό  Πρωτάθλημα  Ιππικής  Δεξιοτεχνίας,  Έλληνες  αθλητές  πέτυχαν  σημαντικές  διακρίσεις  το  περασμένο  τριήμερο  και  σε  διεθνείς  αγώνες  υπερπήδησης εμποδίων στην Βουλγαρία και στη Γαλλία.   Μεγάλη ελληνική αποστολή συμμετείχε στο διεθνή αγώνα CSI2*‐W στο Bojourishte της Βουλγαρίας από την 1η έως και την 3η  Ιουλίου κερδίζοντας πολλά μετάλλια για  την  χώρα μας. Συγκεκριμένα  οι Έλληνες αθλητές κέρδισαν εννέα μετάλλια, εκ  των  οποίων το ένα χρυσό, τα τρία ασημένια και τα πέντε χάλκινα.

Στο  σημαντικότερο  αγώνισμα  Grand Prix  ύψους  1.60μ.  την  2η   θέση  με  διπλή  άπταιστη  διαδρομή  και  χρόνο  46,3  κατέλαβε  ο  Γιώργος  Δημαράς  με  τον  Sacripan GD,  ενώ  νικητής  στο  αγώνισμα  ήταν  ο  Ούγγρος  Balazs Varga  με  τον  Jlo  με  την  γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ.   Χρυσό  μετάλλιο  κέρδισε  ο  Κρίτων  Ζαφειρόπουλος  με  τον  Forever  στην  κατηγορία  νέων ίππων ύψους 1.25μ – 1.30μ., ενώ από ένα ασημένιο μετάλλιο πήραν ο Γιώργος  Δημαράς  με  τον  Lami du Hameau  σε  αγώνισμα  ύψους  1.20 – 125μ.  και  η  Σελήνη  Ποππ με  την Arabella σε αγώνισμα ύψους 1.35μ. Στο ίδιο αγώνισμα ύψους 1.35μ. στην 3η  θέση ήταν ο Αλέξανδρος Φουρλής με τον Haico, o οποίος ήταν επίσης 3ος με  τον Grandeur σε αγώνισμα ύψους 1.40μ.   Γιώργος Δημαράς με  τον  Lami du Hameua, Πάρις Κουτσογιάννης με  τον Joli Coeur και  Νικολίνα  Μακαρώνα  με  την  Arc de Triomphe  κέρδισαν  για  την  Ελλάδα  τρία  ακόμη  χάλκινα  μετάλλια.  Ο  πρώτος  σε    αγώνισμα  ύψους  1.30μ.,  ο  δεύτερος  σε  αγώνισμα νέων ίππων ύψους 1.25μ.και η τρίτη σε αγώνισμα ύψους 1.45μ. Στο  διεθνή  αγώνα  CSI2*  στο  Massongy  της  Γαλλίας  τρεις  Ελληνίδες  αμαζόνες  κέρδισαν  τρία  μετάλλια. Η  Άννα  Δανάλη  με  τον Prelude de la Roque  ανέβηκε  στο  υψηλότερο σκαλί του βάθρου σε αγώνισμα ύψους 1.25μ. με άπταιστες διαδρομές. Η Πάολα Μαρτίνη με  την Cleopatra και η Αλεξάνδρα Παράσχη με  την Carmen Lou κέρδισαν  από  ένα  χάλκινο  μετάλλιο  αντίστοιχα  σε  αγωνίσματα  ύψους  1.30μ.  και  1.25μ.