Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας

Αναζήτηση

Βαλκανικό Πρωτάθλημα ΙΔ

Θρίαμβος για την Ελλάδα

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθιηκε το μεσημέρι της Κυριακής, 19 Σεπτεμβρίου το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Ιππικής Δεξιοτεχνίας, με την παρουσία της Ελλάδας να είναι θριαμβευτική, καθώς κέρδισε όλα τα χρυσά μετάλλια σε όλες τις κατηγορίες που οι αθλητές της πήραν μέρος.

Συγκεκριμένα, στην Κατηγορία Ενηλίκων η Ελλάδα κέρδισε και τα τρία ατομικά μετάλλια. Χρυσή Βαλκανιονίκης αναδείχθηκε και πάλι μετά το 2019 η Κέλλυ Σκλαβούνου με τον Quanderas με ποσοστό από το τελικό αγώνισμα freestyle 69,234%. Ασημένιο μετάλλιο κέρδισε η Χριστίνα Σαχίνογλου με τον Damor με ποσοστό 66,909% και χάλκινο μετάλλιο ο Στέλιος Σταυρουλάκης με τον Baiao με ποσοστό 65,792%.

Στην Κατηγορία Εφήβων η Ελλάδα κέρδισε τα δύο πρώτα μετάλλια. Χρυσός Βαλκανιονίκης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κατσίκης με τον Barthez 4 με ποσοστό 70,325% από το αγώνισμα freestyle και στην 2η θέση η Χριστίνα Ρέτσου με τον Elise με ποσοστό 69,85%. Στην 3η θέση η Siyana Raykova από την Βουλγαρία με τον Cisco Kid με ποσοστό 67,09%.

Στο Ομαδικό Αγώνισμα των Εφήβων οι αθλητές μας Χριστίνα Ρέτσου με την Elise, Αλέξανδρος Κατσίκης με τον Barthez 4, Ιλένια Οικονόμου με τον King Black και Ζωή Τερτίπη με τον Capuchino συγκέντρωσαν συνολικό ποσοστό 65,034% και ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στην 2η θέση ήταν η Βουλγαρία και στην 3η θέση η Ρουμανία.

Στην Κατηγορία Παίδων η Ελλάδα επίσης κατάκτησε το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο. Χρυσή Βαλκανιονίκης αναδείχθηκε η Κάτια Θωμαίδου με τον Maximouse με ποσοστό 69,98% από το σημερινό αγώνισμα Α5 και στην 2η θέση η Μυρτώ Δημητσάνη με τον Humphrey de la Vigne με ποσοστό 67,97%. Στρην 3η θέση ήταν η Irina Alexandrescu από την Ρουμανία με την Donabella με ποσοστό 66,935%.

Στο Ομαδικό Αγώνισμα των Παίδων η Ελλάδα με τις Μυρτώ Δημητσάνη με τον Humphrey de la Vigne, Κάτια Θωμαίδου με τον Maximouse, Καρολίνα Ατσαλάκη με τον Spoekedammetje Nikos και Δανάη Γιαννοπούλου με τον White Man συγκέντρωσαν συνολικό ποσοστό 69,45% και κέρδισαν τον τίτλο της Βαλκανιονίκη χώρας. Στην 2η θέση ήταν η ομάδα της Ρουμανίας και στην 3η θέση η Βουλγαρία.

Τέλος στην Κατηγορία Νέων Ιππέων χρυσή Βαλκανιονίκης αναδείχθηκε η Ρουμάνα Daria Maria Paliciuc με την ΖΟΖ με ποσοστό 66,725% από το αγώνισμα freestyle. Στην 2η θέση ήταν η Vanda Ljolje από την Κροατία με τον Hennesey C με ποσοστό 64,483% και στην 3η θέση η Elena Vasileva από την Βουλγαρία με τον Silver Boy με ποσοστό 61,909%.