Βαρσοβία CSI WC

Εκπληκτικές εμφανίσεις για Τουλούπη!

Μαρκόπουλο, 16 Νοεμβρίου 2021

Δελτίο Τύπου

Σε πολύ καλή φόρμα εξακολουθεί να βρίσκεται ο Άγγελος Τουλούπης, που μαζί με τα άλογά του πήρε μέρος με μεγάλη επιτυχία από 11 έως και 14 Νοεμβρίου στο Παγκόσμιο Κύπελλο CSI2* 3* World Cup στη Βαρσοβία.

Ο Έλληνας αθλητής κατάφερε μαζί με τον Blue Balou 5 στο Grand Prix World Cup ύψους 1.40-1.60μ. να καταλάβει την 5η θέση έχοντας μόλις 4 βαθμούς ποινής στον κανονικό γύρο. Οι συνολικές συμμετοχές του Grand Prix ήταν 40, ενώ μεγάλος νικητής ήταν ο Ούγγρος Zoltan Czekus με την Disco.

Στα υπόλοιπα σημαντικά αγωνίσματα του τετραημέρου ο Άγγελος κατέκτησε δύο πρώτες θέσεις με τον Blue Balou 5 σε αγώνισμα ύψους 1.45μ. με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 39,77 και με τον Lord Mexx σε αγώνισμα ύψους 1.35μ. με άπταιστη και χρόνο 56,08.

Ακόμη, ο Άγγελος πέτυχε δύο δεύτερες θέσεις με τον Lord Mexx σε αγωνίσματα ύψους 1.30μ. και 1.40μ.