Πανελληνιονίκες ΥΕ Φουρλής, Ζολώτα – Γιάρα, Πεϊμανίδη & Ανανιάδη- Κούρογλου!

Μαρκόπουλο, 13 Δεκεμβρίου 2021

φωτο: Photobit

Δελτίο Τύπου

Αισίως ολοκληρώθηκαν χθες Κυριακή τόσο οι Μ|73ΟΙ Πανελλήνιοι Αγώνες Υπερπήδησης Εμποδίων όσο και το αγωνιστικό πρόγραμμα για τη φετινή χρονιά. Κατά τη διάρκεια της χθεσινής τέταρτης και τελευταίας ημέρας των αγώνων αναδείχθηκαν και οι Πανελληνιονίκες στις ηλικιακές κατηγορίες.

Στην Κατηγορία Ενηλίκων ο Αλέξανδρος Φουρλής του ΙΟΜ με τον Idefix del Laghetto επέστρεψε στις επιτυχίες κερδίζοντας τον τίτλο του Πανελληνιονίκη μετά από αγώνα διαβάθμισης, όπου συμμετείχαν δύο αθλητές με 0 βαθμούς μετά τους δύο γύρους. Ο Αλέξανδρος είχε τη μοναδική άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ, ενώ δεύτερος ήταν ο Ηλίας Μπαλιούσης του ΙΟΑ με τον Horpleasure vt Roosaker με 4 βαθμούς ποινής στον αγώνα διαβάθμισης. Στην τρίτη θέση ήταν ο Δημήτρης Νάτσης του ΙΟΚΟΥΒ με τον Halifax με 4 βαθμούς ποινής από τους δύο γύρους.

Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων μετά από αγώνα διαβάθμισης μεταξύ δύο αθλητών, που ισοβάθμησαν στην 1η θέση μετά τους δύο γύρους με 0 βαθμούς, Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η Αθηνά Ζολώτα Γιάρα με την Ulysse d’ Orbec του ΙΟΒΟΠ με επίσης 0 βαθμούς ποινής στο μπαράζ. Στην 2η θέση ήταν ο Δημήτρης Δρούγας με τον Sacripan του ΙΠΠΟΚ με 12 βαθμούς ποινής στο μπαράζ, ενώ τρίτος ήταν ο Αντώνης Αντωνίου με τον Janning του ΙΟΚΟΥΒ με 1 βαθμό ποινής από τους δύο πρώτους γύρους.

Στην Κατηγορία Εφήβων δύο αμαζόνες ισοβάθμησαν στην 1η θέση μετά τους δύο γύρους με 4 βαθμούς ποινής και πήγαν σε αγώνα διαβάθμισης. Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η Μελίνα Πειμανίδη με τον Vacaress του ΙΠΠΟΚ με 4 βαθμούς ποινής στο μπαράζ και τον καλύτερο χρόνο 37,52. Δεύτερη ήταν η Σεμέλη Ποππ του ΙΟΚΟΥΒ με τον Cash de la Hart με 4 βαθμούς και χρόνο 40,45 και τρίτη ήταν η Τζώρτζια Σκλαβενίτη του ΑΙΟΕ με τον Magico με 8 βαθμούς από τους δύο γύρους.

Στην Κατηγορία Παίδων τέσσερις αθλήτριες πέρασαν στον αγώνα διαβάθμισης με 0 βαθμούς ποινής από τους δύο γύρους. Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η Μαγδαληνή Ανανιάδη-Κούρογλου με τον Bambou Ilze του ΙΟΜ με τη μοναδική άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ. Δεύτερη ήταν η Μαρία Καβαλάρη του ΙΟΚΑΛSG με την Dalia με 4 βαθμούς και χρόνο 41,27 και τρίτη ήταν η Αμαρυλλίς Παρασχάκη με την Havanna του ΑΙΟΒ με επίσης 4 βαθμούς και χρόνο 44,63 στο μπαράζ.

Και στην Κατηγορία Αμαζόνων έγινε αγώνας διαβάθμισης με δύο αθλήτριες που είχαν 0 βαθμούς ποινής στους δύο γύρους. Νικήτρια ήταν η Μαριάνση Κυριακοπούλου με τον Veneur de St Hubert του ΙΟΒΟΠ με τη μοναδική άπταιστη διαδρομή στον αγώνα διαβάθμισης. Στην 2η θέση ήταν η Δήμητρα Οικονομίδου με τον Dwinkel του ΙΟΘΡΑΚ και στην 3η θέση η Ελίνα Δενδρινού με τον Lando του ΙΠΟΑ με 4 βαθμούς ποινής από τους δύο γύρους.

Πρωταθλητής Νεόλεκτος Ίππος στην κατηγορία 4-5 ετών αναδείχθηκε ο Lime N Ice που ίππευσε ο Δημήτρης Νάτσης του ΙΟΚΟΥΒ με 0 βαθμούς ποινής και χρόνο 32,11 στον αγώνα διαβάθμισης. Στην Κατηγορία Νέων Ίππων 6 ετών Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Cresco που ίππευσε και πάλι ο Δημήτρης Νάτσης με τη μοναδική διπλή άπταιστη διαδρομή, ενώ στην κατηγορία Νέων Ίππων 7 ετών Πρωταθλητής ίππος ήταν ο Oakley με τον Πάρι Κουτσογιάννη του ΙΟΒΟΠ με 0 βαθμούς και χρόνο 32,58 στον αγώνα διαβάθμισης.

Στο Ομαδικό Αγώνισμα ύψους 1.05μ. νικητής αναδείχθηκε ο Ιππικός Όμιλος Βαρυμπόμπης με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο στους δύο γύρους. Δεύτερος ήταν ο Ιππικός Όμιλος Σείριος και τρίτος ο Ιππικός Όμιλος Αθηνών.