Διεθνείς Αγώνες

Επιτυχίες για τον Άγγελο & την Ιόλη σε Ουγγαρία και Βέλγιο!

Μαρκόπουλο, 2 Αυγούστου 2022

Δελτίο Τύπου

Μία εβδομάδα πριν από την έναρξη του μεγάλου ραντεβού της Ελληνικής Ιππασίας για το φετινό καλοκαίρι, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2022 και οι Έλληνες ιππείς της υπερπήδησης εμποδίων βρίσκονται σε πολύ καλή φόρμα.

Λγγελος Τουλούπης και Ιόλη Μυτιληναίου έκαναν αισθητή την παρουσία τους για μία ακόμη φορά φέτος σε διεθνείς αγώνες από την Πέμπτη, 28 έως και την Κυριακή, 31 Ιουλίου, ο μεν Άγγελος στο CSI3*-W στο Szilvasvarad της Ουγγαρίας, η δε Ιόλη στο CSI2* στο Lier στο Βέλγιο.

Ο Άγγελος, που είναι στο Νο 114 στην παγκόσμια κατάταξη, συμμετείχε με τον Lord Mexx σε αγώνισμα ύψους 1.50μ. όπου κέρδισε την 2η θέση, αλλά και στο σημαντικότερο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.50μ. όπου με 8 βαθμούς ποινής στο σύνολο των δύο γύρων κατέλαβε την 7η θέση.

O Έλληνας αθλητής πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις για άλλη μία φορά στην κατηγορία των νέων ίππων 6-7 ετών. Μαζί με τον 6χρονο Kannandillo κέρδισαν μία 1η και δύο 3ες θέσεις.

Η Ελληνίδα αμαζόνα, που είναι στο Νο 152 στην παγκόσμια κατάταξη, πήρε μέρος με τον Levis de Muze στο αγώνισμα Grand Prix ύψους 1.45μ. και με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 44,26 κατέλαβε την 4η θέση σε σύνολο 72 αθλητών.