Πρωτάθλημα & Διεθνείς Αγώνες ΙΑ

Κωνσταντίνου, Τσιρούνης & Φελέκη οι Πρωταθλητές ΙΑ

Μαρκόπουλο, 2 Μαΐου 2023

Δελτίο Τύπου

Με μεγάλη επιτυχία και ρεκόρ συμμετοχών πραγματοποιήθηκαν το περασμένο διήμερο 29 & 30 Απριλίου το Πρωτάθλημα και οι Διεθνείς Αγώνες Ιππικής Αντοχής στον Ιππικό Όμιλο Κιλκίς και την ευρύτερη περιοχή. Στην Κατηγορία Ενηλίκων Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Χρήστος Κωνσταντίνου από την Λαμία και τον ΑΙΟΛJC με την Soraya που ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 100χμ. σε 07:30:24. Δεύτερος ήταν o Μανόλης Μαχραμάς από την Ρόδο και το ΚΕΙΡ με την LLG Nadide με χρόνο 07:43:20 και τρίτη η Στέλλα Παπανικολάου επίσης από το ΚΕΙΡ με την GA Evinia με χρόνο 07:43:21.

Στην Κατηγορία Εφήβων ο μοναδικός αθλητής που τερμάτισε τα 80 χμ. σε χρόνο 05:17:13 ήταν ο Ανδρέας Τσιρούνης με την Akira από τη Λαμία και τον ΑΙΟΛJC και αναδείχθηκε Πρωταθλητής. Στην Κατηγορία Παίδων Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Σοφία Φελέκη του ΙΠΟΑ με τον Nihal που ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 60χμ. σε χρόνο 04:08:26.  Στην 2η θέση ήταν η Κυριακή Καλπαξίδου με την Amira του ΑΙΚ με χρόνο 04:08:27 και στην 3η θέση η Αρετή Πατσιούρα με τον Salamon Ektoras Rτου ΙΟΚΙΛ με χρόνο 04:49:57.

Στις υπόλοιπες κατηγορίες των αγώνων Πρωταθλήματος νικητές ήταν στην Κατηγορία Β ο Πολυχρόνης Παπαδόπουλος του ΙΟΚΙΛ με τον Atac, στην Κατηγορία Γ η Βασιλική Γαλιγαλίδου με την Izarma του ΙΟΠΙ, στην Κατηγορία Δ η Γεωργία Μαμάη του ΙΠΟΑ με τον Morgan και στην Κατηγορία Δ Παίδων η Βασιλική Κατσαρού με την Faidra του ΙΟΠΙ.

Στο διεθνή αγώνα CEI2* ο μοναδικός αθλητής που τερμάτισε τα 120χμ. σε χρόνο 08:10:06 ήταν ο Βούλγαρος Martin Kolev με την Mafia που κέρδισε την 1η θέση. Στο διεθνή αγώνα CEI1* νικητής ήταν ο Ρουμάνος Claudiu Mihail Mircea με τον Zizitop που ολοκλήρωσε τα 100χμ. σε 06:39:07, ενώ για την Ελλάδα στην 4η θέση ήταν ο Μανόλης Μαχραμάς με την LLG Nadide με χρόνο 07:43:20 και στην 5η θέση η Γιαννούλα Μητώνα με την Aphroditi με χρόνο 08:01:10. Στους Διεθνείς αγώνες συμμετείχαν αθλητές από την Ελλάδα, την Βουλγαρία, την Τουρκία και τη Ρουμανία.

Η διοργάνωση του Πρωταθλήματος ήταν αφιερωμένη στη μνήμη του Γιώργου Παπαδόπουλου, από τους πρωτεργάτες της Ιππικής Αντοχής στην Ελλάδα, διεθνή κριτή, διεθνή επόπτη του αθλήματος και μοναδικό Έλληνα διεθνή Τεχνικό Επιτετραμμένο, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.