Με πρωταγωνιστή τον Τουλούπη η 1η ημέρα του AEF 2024

Μαρκόπουλο, 30 Μαΐου 2024

Δελτίο Τύπου

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άγγελο Τουλούπη ξεκίνησε σήμερα το Athens Equestrian Festival 2024 στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, μετά τη μεγάλη του επιτυχία και την 22η θέση στον τελικό των τελικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας, ήρθε στην Αθήνα για την κορυφαία διοργάνωση και ήδη στην 1η ημέρα των αγώνων πέτυχε δύο νίκες. Στο 3ο αγώνισμα της ημέρας ύψους 1.45μ. με χορηγό της Argus Pack ιππεύοντας τον Kannandillo ήταν πρώτος με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 66,39. Ακολούθησαν στην 2η και 3η θέση αντίστοχα ο Ιταλός Michel di Carlo με τον V van Forever και ο Σαουδάραβας Abdulah Alsharbatly με τον Atome des Etisses.

O Άγγελος μαζί με το νεαρό του άλογο Domino Z ήταν νικητής και στην 1η κατηγορία της ημέρας των Νέων αλόγων 6-7 ετών με 0 βαθμούς και χρόνο 34,63. Στην 2η θέση ήταν ο Ιταλός Fabbio Iannucci με τον Cristal Pink dell’ Astro και στην 3η θέση πάλι ο Άγγελος με τον Cascandillo.

Στο 2ο αγώνισμα της ημέρας ύψους 1.35μ. νικητής ήταν ο Ιταλός Roberto Turchetto με τον Don Blue με 0 βαθμούς και χρόνο 47,34, ενώ ακολούθησαν στην 2η θέση ο επίσης Ιταλός Simone Coata με τον Fahad και ο Σουηδός Erki Nordstrom με τον Indiana Jones Max.

Στο 4ο σημερινό αγώνισμα ύψους 1.20μ. με χορηγό την Superfast Ferries τρεις Έλληνες αθλητές πήραν τις πρώτες θέσεις. Ο Παναγιώτης Τσακτίρης με την Gavotte Flamingo ήταν πρώτος με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 63,91. Δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Νάτσης με την Corrie Z και στην 3η θέση ο Αλέξανδρος Φουρλής με τον Cinnamon.

Στο δύο τελευταία σημερινά αγωνίσματα, των παίδων με χορηγό την Pegaso νικητής ήταν για την Ελλάδα ο Λουκάς Μεγάλος με τον Panturano van het Eikenhof με 0 βαθμούς και χρόνο 65,66 και στο αγώνισμα ύψους 1.10μ. με χορηγό την Hertz νικητής ήταν επίσης για την Ελλάδα ο Νικόλας Θεοδοσίου με τον Espoir de Villaret με 0 βαθμούς και χρόνο 67,80.

Αύριο δεύτερη ημέρα των αγώνων δεσπόζει το αγώνισμα Grand Prix που θα αρχίσει στις 17.00.