2η θέση για τον Τουλούπη στο M Mytilieos GP

Μαρκόπουλο, 30 Μαΐου 2024

Δελτίο Τύπου

2η θέση για τον Τουλούπη στο M Mytilieos GP

Mε το αγώνισμα Μ Μytilineos Grand Prix ολοκκληρώθηκε πριν από λίγο η δεύτερη ημέρα του Athens Equestrian Festival 2024 που διεξάγεται από χθες στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.  Ο Άγγελος Τουλούπης ήταν και πάλι μεγάλος πρωταγωνιστής με τον Kannandillo κατακτώντας την 2η θέση μετά από αγώνα διαβάθμισης με άλλους τρεις αθλητές.

Ο Έλληνας αθλητής είχε άπταιστη διαδρομή στον κανονικό γύρο και 4 βαθμούς ποινής στο μπαράζ με χρόνο 42,51. Μεγάλος νικητής ήταν ο Σαουδάραβας Abdulah Alsharbatly, Νο 70 στον κόσμο και χάλκινος Ολυμπιονίκης στο Λονδίνο με την χώρα του, με τον Fiumicino van de Kallevalei με τη μοναδική άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ, ενώ στην 3η θέση ήταν ο Ιταλός Luca Coata με τον Holly del Rilante με 4 βαθμούς και χρόνο 47,85.

«Το άλογό μου, μόνο 8 χρονών, πήδηξε φανταστικά, είμαι πολύ υπερήφανος για αυτόν. Είναι το πρώτο του μεγάλο Grand Prix και δεύτερο της σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου!. Επόμενος στόχος είναι το ομαδικό αγώνισμα του Κυπέλλου Εθνών την Κυριακή στις 16.00 όπου με την Εθνική ομάδα ελπίζουμε να έχουμε ένα καλό αποτέλεσμα» δήλωσε πριν από λίγο ο Άγγελος Τουλούπης΄.

Στο 3ο σημερινό αγώνισμα με χορηγό την Εταρεία Conolly νικήτρια του ομαδικού αγωνσίματος EEF Evolution Team ήταν η Πράσινη ομάδα με αθλητές τους Erik Nordstrom & Zelona Ju, Σεμέλη ΛαΪου & Korfenia 7 και Αλέξανδρο Φουρλή & Cinnamon. Την απονομή έκανε η κα Βασιλική Μιλλούση, Αντιπεριφερειάρχης Αθλητισμού & Ολυμπιακού Ιδεώδους.

Στο προτελευταίο σημερινό αγώνισμα παίδων με χορηγό την Luxury Sports νικήτρια ομάδα ήταν η Mixed Airlines με τους αθλητές Λουκά Μεγάλο με τον Panturano van het Eikenhof, Χριστίνα Γεωργίου με την Cola Light και την Celia Maria Chiriak με την Djerba.

Στο πρώτο σημερινό αγώνισμα της ημέρας ύψους 1.40μ. την 3η θέση πήρε για την Ελλάδα η Καίτη Λασκαρίδη με την Hilada με άπταιστη διαδρομή και χρόνο 81,51. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ιταλίδα Alessia Costala με την Cayanne WDZ με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 75,82 και στην 2η θέση ο Σουηδός Erik Nordstrom με τον Indiana Jones.

Στο 2ο σημερινό αγώνισμα ύψους ύψους 1.30μ. νίκη για την Ελλάδα πέτυχε η Στεφανία Μπέσιου με την Amira. Δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Νάτσης με την Corrie Z και Τρίτη η Ρουμάνα Gyula Zarug με τον Clarimo SZ.