Metlen Πρωτάθλημα Ιππασίας 2024

Οι Πρωταθλητές ΥΕ & ΙΔ 2024 σε Θεσσαλονίκη & Αθήνα!

Μαρκόπουλο, 1 Ιουλίου 2024

φωτο: Photobit.net

Με επιτυχία και όμορφο ανταγωνισμό ολοκληρώθηκε χθες παράλληλα σε δύο ιππικές εγκαταστάσεις σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη ο αγώνας πρωταθλήματος Metlen Πρωτάθλημα Υπερπήδησης Εμποδίων και Ιππικής Δεξιοτεχνίας 2024. Η υπερπήδηση εμποδίων φιλοξενήθηκε στο Ιππικό Κέντρο Μακεδονίας / Ippos Club και η ιππική δεξιοτεχνία στον Ιππικό Όμιλο Μεσογείων.

Στην Υπερπήδηση Εμποδίων είχαμε τον πιο συναρπαστικό και ποιοτικό αγώνα πρωταθλήματος των τελευταίων ετών, με πολλές συμμετοχές από όλη την χώρα, γεγονός που δίνει προοπτική για μια νέα άνθιση του αθλήματος στην Ελλάδα.

Στην Κατηγορία Ενηλίκων για δεύτερη φορά μετά το 2022 ο Ηλίας Μπαλιούσης του ΙΟΑ και ο Casper d’Argouges αναδείχθηκαν και πάλι Πρωταθλητές συγκεντρώνοντας στους τέσσερις γύρους 4 βαθμούς και έχοντας την καλύτερη κατάταξη την τελευταία ημέρα. Δεύτερος με επίσης 4 βαθμούς ήταν ο Δημήτρης Νάτσης του ΙΟΚΟΥΒ με τον Cresco και τρίτη η Καίτη Λασκαρίδη του ΙΟΒ με την  Hilada με επίσης 4 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε για πρώτη φορά η Άρτεμις Πίτσικου με την Venice του ΙΟΑ με 8 βαθμούς στους τέσσερις γύρους. Δεύτερη ήταν η περσινή Πρωταθλήτρια Εφήβων Μαρία Καβαλάρη με τον Sunny του ΙΟΚΑΛSG με 12 βαθμούς και τρίτος ήταν ο Γιώργος Μειμαρίδης με τον Carpe Diem του ΑΟΙ με 41 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Εφήβων για πρώτη φορά πήρε τον τίτλο της Πρωταθλήτριας η Παρασκευή Κανελλάκη του ΙΟΒΟΠ με τον Alvaro Mongrenier με τους λιγότερους βαθμούς, 4, στους τέσσερις γύρους. Στην 2η θέση ήταν ο Λουκάς Μπαλιούσης με τον Uidji του ΙΟΑ με 8 βαθμούς και στην 3η θέση η Άννι Νομικού με τον Rushdie του ΙΟΒ με 9 βαθμούς.

Στην Κατηγορία Παίδων Πρωταθλήτρια ήταν η Νεφελη Ρωσαλία Κυριτσοπούλου του ΙΠΠΟΚ με τον Chucky Z με 4 βαθμούς ποινής στους τέσσερις γύρους. Δεύτερη και τρίτη με 8 βαθμούς ποινής αντίστοιχα ήταν η Ανδρονίκη Μαρόγλου με τον Dario Delup του ΙΚΕΜ και η Ασημίνα Μυρτώ Σπέντζου με τον Veole de Kergane του ΑΚΙΒ.

Στην Κατηγορία Αμαζόνων νικήτρια ήταν η Κατερίνα Doubodel με τον Butterfly de Rhodes του ΙΚΕΜ με 4 βαθμούς ποινής στους τέσσερις γύρους και ακολούθησαν στην 2η και 3η θέση η Ελλάς Λεμονίδη του ΕΙΟ με τον Venedig με 8 βαθμούς και η Βασιλική Δσρμανή του ΙΟΒ με τον Cloud Nine με 9 βαθμούς.

Στην Ιππική Δεξιοτεχνία είχαμε έναν πολύ ενδιαφέροντα αγώνα, με ρεκόρ συμμετοχών και νέο αίμα (σε ιππείς και άλογα) σε όλες τις πρωταθληματικές κατηγορίες.

Στην Κατηγορία Ενηλίκων για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, αλλά με διαφορετικό άλογο αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια η Χριστίνα Σαχίνογλου του ΙΟΜ, αυτή την φορά με την Αrena συγκεντρώνοντας συνολικό ποσοστό 60,12% από τα τρία αγωνίσματα των τριών ημερών Δα, Δβ και freestyle.

Στην Κατηγορία Νέων Ιππέων για πρώτη φορά Πρωταθλήτρια ήταν η Μαρία Ελένη Τουρκομάνη του ΕΙΟ με την Seine Tosca έχοντας συνολικό ποσοστό από τα τρία αγωνίσματα Δα, Δε και freestyle 66,04%.

Στην Κατηγορία Εφήβων, στην πρώτη της συμμετοχή στην Κατηγορία, Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Δανάη Γιαννοπούλου με τον Svesnon 5, η οποία ήταν πέρυσι Πρωταθλήτρια στην Παίδων. Η αμαζόνα του ΙΟΒ συγκέντρωσε συνολικό ποσοστό 66,32% από τα τρία αγωνίσματα Γ4, Γ5 και freestyle. Δεύτερη ήταν η Vittoria Cuculi του ΙΟΜ με τον Damor με ποσοστό 63,83% και τρίτος ήταν ο Πέτρος Ραμσής Ρώτας Γκερέις με τον Kivi με ποσοστό 61,91%.

Στην Κατηγορία Παίδων, επίσης για πρώτη φορά Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Χριστίνα Παπαγεωργίου του ΙΟΜ με την Gigi Loma L με συνολικό ποσοστό, 72,79% από τα τρία αγωνίσματα Α3, Α4 και Α5. Δεύτερη με ποσοστό 72,12% ήταν η Κορίνα Μειμάρη  του ΑΙΟΑΤ με τον Joe και τρίτη η Βασιλική Πολυχρονάκη του ΙΟΡ με τον Thrylos με ποσοστό 68,69%.