Athens CSIO2*-W - 4η ημέρα

5η νίκη για την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ιππασίας

Μαρκοπουλο, 10 Ιουνίου 2018

Δελτίο Τύπου

Με επιτυχία παρά την απρόσμενη καταρρακτώδη βροχή ολοκληρώθηκε πριν από λίγο και το Ομαδικό Αγώνισμα του Κυπέλλου Εθνών, τελευταίο αγώνισμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Ιππασίας Athens CSIO2*-W στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.

Η Ιταλία πέτυχε μία εύκολη νίκη κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο. Οι 4 Ιταλοί αθλητές συγκέντρωσαν στους δύο γύρους 8 βαθμούς ποινής και ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Βουλγαρία με 12 βαθμούς ποινής στους δύο γύρους και το χάλκινο μετάλλιο η Ουκρανία με 23 βαθμούς ποινής. Στην 5η θέση ήταν η Ελληνική ομάδα με τους Γρηγόρη Βόγλη – Quelly Briquedale, Αννα Παπαγεωργίου – Waikiki Akino, Νικολίνα Μακαρώνα – Arc de Triomphe & Άγγελο Τουλούπη – Quite Qool να συγκεντρώνουν και στους δύο γύρους 27 βαθμούς ποινής.

Την 5η Ελληνική νίκη στον τετραήμερο αγώνα πέτυχε ο Ευθύμης Κρεμιώτης με τον Rockstar στο 12ο αγώνισμα κάνοντας την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 66,61. Στην 2η θέση ήταν η Σελήνη Ποππ με τον Brandy Sugar με άπταιστη και χρόνο 74,81 και στην 3η θέση ο Ιταλός Filippo Martini di Cigala με τον Quaynar.

Στο 1ο αγώνισμα της ημέρας των Νεολέκτων Ίππων νικητής ήταν ο Ρουμάνος Luca Ruxandariu με τον Golden Gate μετά από αγώνα διαβάθμισης μεταξύ 6 αθλητών με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 45,13. Δεύτερος ο Βούλγαρος Plamen Radoslavov με τον Cassai με 0 βαθμούς και χρόνο 45,65 και στην 3η θέση ο επίσης Βούλγαρος Ivo Bonev με την Cazenta με 0 βαθμούς και χρόνο 47,59. 4ος ήταν ο Άγγελος Τουλούπης με τη Lola με 4 βαθμούς στο μπαράζ.