Πρώτη νίκη για τη Μαρτίνη στην Ενηλίκων!

Μαρκόπουλο, 22 Απριλίου 2019

Δελτίο Τύπου

photos: Photobit

Η Πρωταθλήτρια Νέων Ιππέων 2018, Πάολα Μαρτίνη, ξεκίνησε με το δεξί στην πρώτη της συμμετοχή στην Κατηγορία Ενηλίκων κερδίζοντας την 1η θέση στον πρώτο αγώνα « Μ Πρωτάθλημα 1 2019», που πραγματοποιήθηκε στο ιπποδρόμιο με χλοοτάπητα του Ολυμπιακού Κέντρου Ιππασίας το διήμερο, 20 και 21 Απριλίου.

Στην πρώτη κατηγορία Ενηλίκων της χρονιάς, η αμαζόνα του ΙΑΟΦ με τον Electic Elvis είχε άπταιστη διαδρομή και τον καλύτερο χρόνο στο μπαράζ 47,28 μεταξύ τριών αθλητών ν παίρνοντας τη νίκη. Στην 2η θέση ήταν ο περσινός Πρωταθλητής Ενηλίκων, Αλέξανδρος Φουρλής του ΙΟΜ με τον Grandeur με  0 βαθμούς και χρόνο 50,68, ενώ στην 3η θέση ήταν η αδερφή της Πάολας, Μόνικα Μαρτίνη του ΙΑΟΦ με τον Let’s Hope που αποσύρθηκε στο μπαράζ.

Στην Κατηγορία Εφήβων τη μοναδική άπταιστη διαδρομή που του χάρισε και τη νίκη πέτυχε ο Σταύρος Θεοφανόπουλος με τον Taquine du Vivier του ΕΙΟ. Δεύτερος ήταν ο Κωνσταντίνος Μπαλιούσης του ΙΟΑ με τον Vladimir με 4 βαθμούς και χρόνο 79,08 και τρίτη η περσινή Πρωταθλήτρια Παίδων, Αθηνά Ζολώτα Γιάρα του ΙΟΒΟΠ με την Ulysse d’Orbec με 4 βαθμούς και χρόνο 81,00.

Την πρώτη του νίκη στην Κατηγορία Παίδων πέτυχε και ο Συμεών Παρασχάκης του ΑΙΟΒ με τον Boris, μετά από αγώνα διαβάθμισης με τρεις αθλητές, με 4 βαθμούς στο μπαράζ και τον καλύτερο χρόνο 43,72. Στην 2η θέση με 4 βαθμούς και χρόνο 47,65 στο μπαράζ ήταν η Σεμέλη Ποππ του ΕΙΟ με την Arabella και στην 3η θέση η Αφροδίτη Γλύκη του ΑΚΙΘ με τον Golden Flame με 13 βαθμούς στο μπαράζ.

Στην Κατηγορία Αμαζόνων 11 αθλήτριες είχαν άπταιστες διαδρομές και πήγαν στο μπαράζ. Νικήτρια αναδείχθηκε η Κατερίνα Λασκαρίδη με την Calandra του ΙΟΕ με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο στο μπαράζ 41,01. Δεύτερη ήταν η Μαργαρίτα Δενδρινού του ΙΠΟΑ με τον Bonfire με 0 βαθμούς και χρόνο 41,32 και τρίτη η Αγγέλικα Καρακασίλη με τον Captain Cunterbunt του ΙΟΚΑΛSG με 0 βαθμούς και χρόνο 43,64.

Στην Κατηγορία Νέων Ίππων, στα 5χρονα νικήτρια αναδείθχηκε η Cortana Z με τον Κρίτωνα Ζαφειρόπουλο του ΙΟΚΕΝ, ενώ στα 7χρονα νικητής ήταν ο Idefix με τον Αλέξανδρο Φουρλή του ΙΟΜ.

Ο επόμενος 2ος αγώνας Πρωταθλήματος είναι προγραμματισμένος για το διήμερο,  11 και 12 Μαΐου και ο τελικός το τετραήμερο 23- 26 Μαΐου επίσης στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.