Αναζήτηση

Longines GP

Ο Almeida νικητής του Longines GP

Μαρκόπουλο, 26 Ιουλίου 2019

Με τον κόσμο να χειροκροτεί το μεγάλο νικητή του Longines Grand Prix ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με επιτυχία η δεύτερη ημέρα του Athens Equestrian Festival 2019.

Στο σημαντικότερο αγώνισμα Grand Prix, όπου έγινε αγώνας διαβάθμισης μεταξύ 9 αθλητών που είχαν άπταιστες διαδρομές, μεγάλος νικητής ήταν ο Πορτογάλος Rodrigo Giesteira Almeida με τον 9χρονο Kafka V, με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή και χρόνο 39,05. Στην 2η θέση ήταν ο Πολωνός Wojcech Wolcianec με τον Chintablue με επίσης 0 βαθμούς και χρόνο 40.44 στο μπαράζ και στην 3η θέση ο Νορβηγός Geir Guliksen με τον Gin Chin.

Στο δεύτερο σημερινό αγώνισμα Duxiana ύψους 1.35μ. νικητής αναδείχθηκε ο Γιάννης Σκανδάλης με τον Indy S με διπλή άπταιστη διαδρομή και χρόνο 32,67, ενώ στην 3η θέση ήταν για την Ελλάδα ο Πάρις Κουτσογιάννης με την Daouschka με 0 βαθμούς και χρόνο 33,89. Στην 2η θέση ήταν ο Βούλγαρος Angel Nyagolov με τον Sanvacento με επίσης 0 βαθμούς και χρόνο 33,71.

Στο αγώνισμα Protergia ύψους 1.40μ. νικητής αναδείχθηκε ο Ιάπωνας Taizo Sugitani που ίππευσε την Quincy με την γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 66,07. Στην 2η θέση ήταν ήταν ο Ρουμάνος Ionel Bucur με τον Quasar με 0 βαθμούς και χρόνο 68,65 και στην 3η θέση ο επίσης Ρουμάνος Ionut Ursache με τον Spacehopper με 0 βαθμούς και χρόνο 70,96.

Στο πρωινό αγώνισμα νέων ίππων PremiuMares στην 1η και 3η θέση ήταν και πάλι ο Βούλγαρος Asparuh Atanasov με τον Happy και την Cucaracha με διπλές άπταιστες διαδρομές και χρόνους 33,64 και 34,63. Στην 2η θέση ήταν ο επίσης Βούλγαρος Plamen Radoslavov  με τον Cassai με διπλή άπταιστη και χρόνο 34,17.

Αύριο η τρίτη ημέρα των αγώνων αρχίζει στις 8.30 με το 10ο αγώνισμα ύψους 1.40μ, το 11ο αγώνισμα ύψους 1.20μ. στις 11.00, το 12ο αγώνισμα νέων ίππων PremiuMares στις 16.30 και το τελευταίο 13ος αγώνισμα της ημέρας στις 19.00 το Μ Παγκόσμιο Κύπελλο ύψους 1.40-1.60μ.