Αναζήτηση

AEF 2019 - 4η ημέρα

H   Νορβηγία μεγάλη νικήτρια στον Τελικό του Κύπελλου Εθνών της Αθήνας

Με τους Νορβηγούς να πανηγυρίζουν στους ήχους του Ζορμπά ολοκληρώθηκε πριν από λίγο με μεγάλη επιτυχία το Athens Equestrian Festival 2019 & Longines FEI Jumping Nations Cup Division 2 Final.

Μεγάλη νικήτρια του Τελικού του Κυπέλλου Εθνών της Αθήνας ήταν η ομάδα της Νορβηγίας με τους τέσσερις ιππείς της να έχουν 0 βαθμούς ποινής στους δύο γύρους, κερδίζοντας τόσο τον Τελικό της Αθήνας όσο και το εισιτήριο για τον παγκόσμιο τελικό της Βαρκελώνης τον Οκτώβριο.

Η Ελληνική ομάδα με τους τρεις ιππείς της Αλέξανδρο Φουρλή με τον Grandeur, Γρηγόρη Βόγλη με την Quelly Briquedale και Άγγελο Τουλούπη με την Idealisca συγκέντρωσε στους δύο γύρους 25 βαθμούς με πολύ καλές εμφανίσεις και κατάλαβε την 5η θέση. Στην 2η θέση ήταν η ομάδα της Πορτογαλίας, που πήρε και αυτή το εισιτήριο για τον τελικό της Βαρκελώνης, συγκεντρώνοντας στους δύο γύρους 4 βαθμούς ποινής. Στην 3η θέση ήταν η ομάδα της Πολωνίας με 8 βαθμούς ποινής.

Στο προτελευταίο αγώνισμα Grand Prix Nuxe τρεις Βούλγαροι αθλητές ήταν στις πρώτες θέσεις. Στην 1η θέση ο Angel Nyagolov με τον Sanvacento με τη γρηγορότερη άπταιστη διαδρομή στο μπαράζ με χρόνο 49,97, στην 2η ο Ivailo Bonev με τον Nimbus με 0 βαθμούς και χρόνο 50,22 και στην 3η θέση ο Anton Datzinski με την Jesica με 4 βαθμούς στον 1ο γύρο.

Στο 15ο αγώνισμα ύψους 1.25μ. δύο αθλητές μας πήραν τις δύο πρώτες θέσεις. Στην 1η θέση ο Νίκος Δρούγας με τον E. Brightwood Dorado με άπταιστη διαδρομή και τον καλύτερο χρόνο σε 54,27 και στην 2η θέση η Άννυ Βατίδη με τον Castor Z με άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 54,32. Στην 3η θέση ήταν για την Κύπρο η Anna Irene Goset με τον Zvegor με άπταιστη διαδρομή και χρόνο 55,03.

Στο πρωινό αγώνισμα 14ο ύψους 1.45μ. την 1η θέση πήρε ο Πορτογάλος Luis Sabino Gonsalves με τον Dominka van de Lucashoeve με διπλή άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 29,49. Στην 2η θέση ήταν ο Πολωνός Andrej Oplatek με τον Conthinder με διπλή άπταιστη και χρόνο 29,66 και στην 3η θέση ο Ιταλός Antonio Maria Garofalo με τον Hope van de Horthoeve με 0 βαθμούς και χρόνο 30,49.